ABD, kamuya ait siteler için internet sitesi standartlarını açıkladı.

web tasarım standartları

Dünyanın en önemli teknoloji/internet girişimlerini çıkaran Amerika Birleşik Devletleri, kamusal alandaki çalışmalarını da genişletiyor. US Chief Information Officer Council devlet kurumlarının web sayfaları için uyması gereken standartları açıkladı.

E-devlet kapsamında 2012 yılında kurulan CIO.gov, ülkenin bilişim teknolojileri konusundaki stratejilerini ve harcamalarını kontrol eden kurum olarak biliniyor. Bu görev kapsamı dahilinde yayınlanan yeni standartlar da kamuya ait olan web sitelerinin kullanıcı deneyimini arttırmayı hedefliyor.

web tasarımı firmaları

Şu anki duruma bakıldığında FBI gibi önemli bir teşkilatın sitesinin (fbi.gov) dahi geçmişten kalma olduğu göze batıyor. Bu durumu değiştirmek isteyen CIO Council’in yayınını yaptığı standarlar da tüm web sitelerinin erişimi kolaylaştıran, esnek ve mobil hale getirilmesini hedefliyor.

Bu anlamda çeşitli kaynaklar ve kılavuzlar da paylaşılıyor. 508 standartlarına uyum gözetiliyor ve geleceğin dijital devlet anlayışını yerleştirmek için çalışan 18f.gsa.gov tarafından yayını yapılan bir Github sayfası da yer almakta.

US CIO’nun renk uyumundan tipografiye kadar bir çok açıdan profesyonel bir yaklaşım sergilediği ortada. Hali hazırda bu standartlara uygun olarak hazırlanan vote.usa.gov, US Digital Services Playbook sayfaları da bu yaklaşımın başarılı örnekleri olmuş.

Malum, Ülkemizde E-devlet stratejisinde ilermeye devam ediyor ama kamu kurumlarımızın internet sitelerini hizaya getirmek gibi gibi güzel bir adım henüz göremedik. Belli başlı web sitelerinin durumu iyi olsa da dsi.gov.tr gibi yıllara meydan okuyan tasarımlarla karşılaşmaktan da kurtulamıyoruz.