Google Mobil uyumlu siteleri arama sonuçlarında daha çok ödüllendirecek

Bundan yaklaşık bir sene önce kopan mobilgeddon artçılarıyla sürüyor. Nisan 2015’ten itibaren akıllı cihazlara uyumlu siteleri arama sonuçlarında ödüllendirmeye başlayan Google, algoritmasını bir kez daha mobil lehine değiştirdiğini duyurdu.

Google arama neticelerini sıraladığı sinyaller arasına mobil uyumluluğu sene ekleyeceğini duyurmuştu. 21 Nisan’dan itibaren bu yeniliği devreye alan Google, sitelerin telefon uyumlu olup olmadığını doğrudan sonuçlarda göstermeye başlamış ve mobil cihazlara uyumlu siteleri sonuçlarda yukarı sıralara almaya başlamıştı. Bu yeniliğin bir devamı niteliğinde mobil cihazlara uyumlu siteleri arama sonuçlarında daha öne çekeceğini duyuran Google, güncellemeyi önümüzdeki Mayıs’tan itibaren devreye alacağını paylaştı.

Değişiklik sitelerini mobil uyumlu hale getirmeyenlerin daha fazla cezalandırılacağı anlamına geliyor. Google’ın aramalardan sorumlu başkan yardımcısı Amit Singhal, Google üzerinden yapılan aylık 100 milyar aramanın yarısından fazlasının mobilden yapıldığını belirtmişti, Ekim ayında. Geçen sürede mobilin oranının yükselmiş olması kuvvetle muhtemel.