Ülkemizde internet dünyasının periyodik tablosu

Türkiye internetSilikon Vadisi’nin teknoloji ve girişimcilik ekosistemini CB Insights‘ın hazırlamış olduğu farklı periyodik tablolar üstünden paylaşmıştık. Girişim analiz platformu Startups.watch ile girişim sermayesi firması 212 Capital da benzeri bir adım atarak Türkiye girişimcilik ekosisteminin periyodik tablosunu çıkarmış.

Söz konusu tablo herhangi bir dikeyi değil, sektörünün tamamını ele alıyor. Melek yatırım ağlarından kurumsal girişim sermayesi şirketlerine, melek yatırımcılardan özel sermaye fonlarına, Türkiye’de satın alma yapan firmalardan girişim hızlandırma programlarına kadar 11 farklı kategoride bir sınıflandırma sunuluyor.

Daha önce de iki farklı sektörel tablo hazırlayan Startups.watch, bu tabloda Super Angel kategorisine Hasan Aslanoba’nın yanısıra Sina Afra’yı da eklemiş. Super Angel, Seri A seviyesinde yatırımlara çıkan tohum yatırımcılar olarak tanımlanıyor.

Bu tablo girişimcilerin yatırım ve destek bulması konusunda el altında bulundurulması gereken bir çalışma olmuş. Öteki yandan Ülkemizde satın alma yapan firmalara bakıldığında yerli firmaların az olması dikkat çekiyor ki bu noktada vatan içi satın almaların piyasası hareketlendireceğini her fırsatta tekrar ediyoruz.