Web Sitesi Nasıl Yapılır

Web sitesi firmaları için hedefledikleri müşteri kitlesine ulaşmada vazgeçilmez öneme sahiptir. Bir web sitesi nasıl yapılır? Web sitesi ne şekilde kurulur detaylı şekilde anlatarak yol göstermek istiyoruz. Tabi bu arada bu iş için uzmanların çalıştığı şirketlerin profesyonel bir hizmet sunduğunu da hatırlatmakta fayda var. Biz web sitesinin nasıl yapıldığını merak edenler yada amatörce de olsa kendi web sitesini kurmak isteyenler için rehberlik yapmak istiyoruz:

Alan adı/domain satınalma

Web sitesi kurmak için ilk olarak bir alan yani domain satın alınır. Domain , “.com” veya “.net “şeklinde biten internet adresidir. Kullanıcılar bu adresi yazarak internet üstünde web sitesine ulaşabileceği gibi, web sitesi aracılığı ile verilecek olan ürün ve hizmetlerle ilgili anahtar kelimelerle de bu siteye ulaşım sağlanacaktır.

Barındırma/hosting hizmeti satınalma

Barındırma yani hosting, web sitesinin internette aktif olarak açılmasını sağlamaktadır. Sitede yayınlanan müzik, video, fotoğraf ve yazılara erişim için hosting hizmetinin alınması gerekir. Diğer yandan sitede yüklü olan bütün bu veriler hosting yani barındırma ile depolanır.

Domain ve hostingi birbirine bağlama

Domain ve hosting satın aldıktan sonra iki araç birbirine bağlanarak site aktif hale getirilir. Alan tanımlandıktan sonra hostingin verdiği sunucu adresi alan adına tanımlanır. Böylece alan adı yönlendirmesi yapılmış olur. Alan ismi bağlanan sunucu üzerinden çalışmaya başlar.

Google Dostu Web Sitesi

Google dostu bir web sitesi ne şekilde yapılır? sorusunun cevabını merak ediyorsanız hemen söyleyelim. Burada ilk ve olmazsa olmaz kaide seo dur. Web sitesi nasıl yapılır. Zaten seo nun hedefi da Google dostu siteler oluşturmaya yardımcı olmaktır. Seo uyumlu bir web sitesindeki içerikler kullanıcı dostu, faydalı bilgiler içeren, kaliteli ve özgün metinlerdir. Özgün içerik demek kopya olmayan, asla doğallığını kaybetmeyen içeriklerdir. Genellikle 300 kelime üzerindedir.

İçerikler anahtar kelimelerle güçlendirilir. İçerik hangi konuda ise o konunun bulmaya çalışma motorlarında taranmasında kullanılan anahtar kelimeler içerir.

  • Site kodlaması hatasız olmalıdır.
  • Varsa kodlama hataları düzeltilmelidir.
  • Gereksiz kodlardan kurtulmak sitenin hızlı açılmasını sağlar.Anahtar kelimeler bold olarak yazılır.
  • Makalelere eklenen linkler asgari 1 en fazla 3’ü geçmemelidir.
  • Firma logosu internet ile uyumlu olmalı, değil ise bir tasarımcı ile görüşüp uyumlu hale getirilmelidir.

Kaliteli Web Sitesi Nasıl Yapılır

Kaliteli bir web nasıl yapılır, sitenin hangi özelliklerde olması gerektiğini merak ediyorsanız hemen sıralayalım:

Özgün ve kaliteli içerik

İçeriklerin kaliteli ve özgün olması, bilgi verici olmanın beraberinde sıkıcı olmaması son derece önemlidir. Kopya içerikler Google tarafından hemen tespit edildiğinden web sitesinin kara listeye alınması an meselesidir.

Site Rengi

Site rengi firmanın adeta duruşunu ortaya koyan bir unsur olup kurumsal kimliği en doğru şekilde temsil eden renkler olmalıdır.

Web Uyumlu Yazı Tipi

Google bir web sitesinin yazı fontuna da dikkat ediyor. Süslü yazılardan ziyade uzman bir makale fontunun kullanılması tavsiye ediliyor.

Sitede Gezinme kolaylığı

Bir web sitesinde gezinti bir kullanıcı için hem hızlı aynı zamanda hatasız olmalıdır. İstenen bilgiye ulaşmanın kolay olduğu bir sitede ziyaretçilerin daha uzun süre kaldığı bir gerçektir.

Mobil Uyumlu Web Sitesi

İnternet kullanımında cep telefonlarının ne denli aktif kullanıldığı düşünüldüğünde, bir web sitesinin mobil uyumlu olmasının ne denli önemli olduğu çok daha iyi anlaşılıyor.