Web Tasarım Terimleri

Bir web sitesi tasarımı yaptırmaya karar verdiğiniz anda öncelikli olarak web sayfası piyasasında kullanılan bazı terimlerin hangi anlamlara geldiğini öğrenmeniz daha başarılı bir internet sitesi hizmeti almanız bakımından yararlı olacaktır.

Aşağıdaki web sayfası piyasasında sıklıkla kullanılan terimlerin anlamlarını açıklamalı bir şekilde bulabilirsiniz.

Domain (site adı veya alan adı) nedir?

Domain (alan adı) kısaca bir web sitesinin adı olarak açıklanabilir. Web sayfaları IP adresleri üstünden yayın yaparlar fakat bir ip adresi üstünde onlarca web sayfası barınabilir bununla beraber IP adreslerinin akılda kalması zor olacağından ötürü internet siteleri için domain adresleri kullanılır.

Örnek domain adresleri ;
www.netajans.web.tr
konya.netajans.web.tr

Hosting (barındırma) nedir?

Web sitenizin bütün dünyada yayınlanabilmesi için bir internet sunucusu üstünde barındırılıyor olması gerekir web sunucusunda internet sitenize ait dosyaların tutulduğu alan hosting olarak tanımlanır. Hosting web servis sağlayıcılardan direk olarak alınabildiği gibi birlikte çalışmayı düşündüğünüz web sitesi firmasından da alınabilir.

Web sitenizin 7/24 yayında kalması hosting servisi aldığınız şirketin kalitesi ve firmadan kiraladığınız sunucu kaynaklarının yeterliliği ile ilgilidir. Eğer hosting servisinizin kaynakları (işlemci, ram, bant genişliği) internet siteniz için yeterli değilse bu durumda sitenize giriş yapan ziyaretçi sayısı arttığında kaynaklar yetersiz kalacağı için internet sayfanız çok yavaş çalışacak veya bütünüyle misafirlere cevap veremeyecek duruma gelecektir.

Bandwidth (trafik) Nedir?

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, kullandıkları bilgisayar, tablet, telefon yada diğer mobil cihazlar ile web sitenizin yayınlandığı sunucu içinde bir dosya aktarım (veri trafiği) işleminin gerçekleşmesine sebep olurlar gerçekleşmekte olan bu trafiğe ait toplam olarak veri miktarının üst sınırına bandwidth yani bant genişliği adı verilir.

Aynı zaman da sitenizde aktif şekilde dolaşan ziyaretçilerinizin olması durumunda veri trafiği de artacağından kullanılan kaynak sahip olduğunuz kaynağın üstüne çıktığı anda web sayfanız ziyaretçilerinize geç yanıt verecek ve sitenizde dolaşmak imkansız hale gelecektir.