Web tasarımıyla ilgili teknolojiler ve standartlar çok değişti

Web tasarımıyla ilgili teknolojiler ve standartlar çok değişti

Yazı tipleri bundan sonra daha değişik ve büyük, Site genişliği daha çok, HTML5 ve CSS3 gibi teknolojilerin kullanımı daha fazla, Sadelik ve minimalizm daha ön plana çıkarken, daha büyük ve kaliteli fotoğraflar kullanılıyor. Flat tasarım pek çok farklı web sitesinde daha çok kullanılır oldu. Ayrıca site içeriklerine kaydırarak ulaştığımız web siteleri de özellikle tanıtım siteleri ve kurumsal siteler de daha ön planda.

Web tasarımında eskiden daha ufak fontlar ve daha çok ürün, reklam ve içerik gösterilmeye çalışıldı. Yeni web tasarım trendlerinde en büyük fark burda bundan sonra fontlar, fotoğraflar ve boşluklar daha büyük ve daha derin.

Web tasarım işiyle uğraşanların yazı tipi ile ilgili kısıtlamaları da font servisi sağlamakta olan sitelerle beraber aşıldı ve web sitelerinde artık farklı tipte fontlar daha rahat kullanılmaya başlandı.

Farklı ekran çözünürlüklerinde ve cihazlarda tasarımın uygun şekilde değiştiği web ve mobil tasarımın birleştiği responsive tasarımlar da pek çok sitede artık kullanılıyor. Bu sayede tablet ve akıllı cihazlarda da web sitesi içeriğine ulaşmak kullanıcılar bakımından çok daha rahat…

Son zamanlar da yavaş yavaş hayatımıza tekrar giren Flat web tasarım, site üzerinde bulunan arayüz, fotoğraf ve ikonlarda efektlerin azaltıldığı ve sade ikonların kullanıldığı, gölge, eğim, kabartma gibi unsurların çok fazla yer almadığı, daha sade makale tiplerinin ve renklerin öne çıktığı tasarımlardır. Son yılların trendlerinden olan flat design sade ve işlevsel olma özelliği ile birlikte tasarım yaklaşımlarında öne çıkmıştır. Sadelik üstüne yoğunlaşan flat design siteler akıllı telefon ve tabletlere de kolay bir biçim de uyumlu hale getirilebilir.

Ziyaretçi site de aşağı doğru gittikçe web sayfası boyunca hareket eden, kaydırma başladığında şekil değiştiren panel, menü ve benzeri araçlarda son yıllarda web tasarımında oldukça popüler bu özellik kullanıldığı sitelerde bir işlevsellik de katıyor.

Web tasarımında eskiden çok sık kullanılan flash animasyonlar mobil cihazların desteklememesi ve bulmaya çalışma motorlarında yarattığı dezavantajlardan dolayı artık hemen hemen hiç kullanılmıyor ve yerini html5 ve javascript ile yapılan daha küçük animasyonlara bırakıyor.

Her sene yeni trendlerin ve özelliklerin geliştirildiği web tasarım sektöründe, sitenizin güncel trendlere uygun olması, siteden beklediğiniz başarı için oldukça önemli bir unsurdur.